Kazimierskie Festiwale

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą Na scenie dominuje archaiczny, gwarowy śpiew, ale nie brak też, zazwyczaj skocznej, tanecznej muzyki – piszą organizatorzy. – Najbardziej cieszy duża ilość wykonawców w konkursie Duży-Mały, gdzie uznani mistrzowie wszystkich kategorii prezentują swoich uczniów, począwszy od kilkuletnich dzieci. Jest więc nadzieja na kolejne jubileusze w Kazimierzu! Festiwal zapoczątkowany w 1966 roku to rodzaj konkursu, w którym rywalizują między sobą kapele i śpiewacy ludowi z całej Polski.

Święto kina w mieście bez kina. Dwa Brzegi to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne: premiery, ważne filmy roku minionego i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii, jak również spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin. Tym, co wyróżnia festiwal na tle podobnych przedsięwzięć, jest umożliwianie nieformalnych kontaktów odbiorców oraz artystów: czerwony dywan zastąpiliśmy kawiarnią festiwalową, w której każdy może spotkać swojego mistrza.

Festiwal Kazimiernikejszyn to bezspinkowa atmosfera w magicznym Kazimierzu Dolnym, energetyczne koncerty, jedyne w swoim rodzaju autorskie przygody, jasna strona mocy i legendarni już festiwalowicze, o których Artyści opowiadają sobie na koncertach. Dotychczas na scenie Kazimiernikejszyn wystąpili m.in. Kult, Dawid Podsiadło, Krzysztof Zalewski, Łąki Łan, Daria Zawiałow, Organek, Hey, Lao Che, Łona&Webber czy Julia Pietrucha. Jak zapowiadają organizatorzy, line-up tegorocznej edycji wydarzenia będzie sukcesywnie ogłaszany i, jak wiadomo, będzie srogo!

Organizatorzy zapraszają do udziału w bogatym programie festiwalowym w atmosferze otwartości i życzliwości dla różnorodności religijnej, etnicznej i kulturowej Lubelszczyzny i respektu dla wielokulturowego dziedzictwa Polski. Festiwal łączy historię z teraźniejszością: odkrywa wyparte z pamięci, ale żywe w kamieniu, w przekazach historycznych, we wspomnieniach i dziełach sztuki ślady wielowiekowej obecności żydowskich sąsiadów w Kazimierzu Dolnym, Janowcu, na Lubelszczyźnie, w całej Polsce.